Nuklearis Energia – Japan 2011

A nuklearis energia a legtisztabb es legbiztonsagosabb. Leallitani az eromuveket szuksegtelen, sot felelotlen. A biztonsagi eloirasok felulvizsgalata viszont indokolt lehet.

Index – Az atomtól nem kell félnetek, jó lesz
Jo a sugarzasi dozis kep. (Szeneromunek nagyobb a sugarzasa mint az atomeromuje.)
A nuklearis eromuvekhez kotheto a legkevesebb halaleset. (Meg a szel es nap eromuveknel is kevesebb.) A kornyezetszennyezesnel meg eleg ha csak a BP olaj szennyezesere gondolunk.

A japan foldrengessel kapcsolatos esemenyek, BME NTI publikacioi:
Dr. Aszódi Attila – Japán_földrengés!

Műveltség

Egyetemistateszt I.: ELTE vs. BME
Nagy Egyetemista teszt 2. – PSZF vs. Közgáz (oktatás 2010?)

Elég szomorú.
Egyértelműen mutatja a középiskolai (és nem az egyetemi) oktatás színvonalát ill. annak hiányát.

Az nem érdekel ha nem tud valaki egy évszámot (persze nem ártana), De az hogy nem tudja kitalálni mi fog történni egy tárggyal a Holdon az már zavar. Mert csak gondolkozni kéne! (és ez a probléma)
(Feltéve hogy legalább azt tudja hogy van tömegvonzás (gravitáció) a világon)
Mint ahogy középiskolás tanáraim mondták: Ha nem tudod, használd a józan paraszti eszed fiam!

Volt aki félreértette a kérdést, ami megint más, de talán még fontosabb mint hogy tudjunk válaszolni. Hogy egyáltalán megértsük egymást, odafigyeljünk a másikra, megértsük a kérdést, tudjunk kommunikálni, és ne csak elbeszéljünk egymás mellett. (egy fontos készség ami talán nem kap elég figyelmet az oktatásban)

Azért kíváncsi lettem volna Villamosmérnök és Infós válaszadókra is… de talán jobb hogy nem voltak…

Az hogy mi tartozik az általános műveltségbe persze szubjektív, ezért mindig bajban vagyok ezek objektív értékelésével.

Ami fontos az a józan paraszti ész, a gondolkodás. Úgy látszik elfelejtünk gondolkodni.
Azért a gravitáció nem egy olyan dolog amivel ne találkoznánk minden nap, és biztos mindenki tanulta.
Az nem baj ha nem tudjuk fejből hogy kell számolni (persze nem árt ha tudjuk hogy a távolság négyzetével fordítottan arányos, de ha nem az se vészes), ha kell megkeressük a képletet.
Azt viszont kéne tudni hogy van. Ha pedig ezt tudjuk akkor csak gondolkodni kell.
Persze lehet bonyolítani a kérdést hogy milyen gyorsan esik, mivel nincs légellenállás, meg hogy a Hold is esik a toll felé…

A legtöbb ember megvan anélkül hogy tudná milyen a gravitáció a Holdon, vagy hogy a Föld kering a Nap körül. Ezek nem befolyásolják a mindennapi életüket. Ha viszont olvasgatják a horoszkópot ott már baj van, azzal már van probléma.
Évszámok, nevek, történelmi adatok, (nem) ismerete megint nem létkérdés, sőt önmagában sokszor felesleges.
Ezek oktatása hibás. Nem az évszámokat kell tudni, hanem az összefüggéseket, az ok-okozatot. Önmagában egy évszám nem hordoz semmilyen információt (attól is függ milyen időszámítás szerinti)
Az hogy miért tört ki egy háború, abból lehet tanulni, hogy ne ismételjük meg még egyszer ugyanazt a hibát.
“A történelem ismétli önmagát”… hát 1956, 1848, 1914, 1939… nem fog soha megismétlÅ‘dni (ha nem indítjuk újra az idÅ‘számítását), de az ott lezajlott események megismétlÅ‘dhetnek valamilyen formában.

A fontos szerintem az lenne hogy az oktatás gondolkodásmódot, világnézetet adjon, fejlesszen, és ne hasztalan adatokat.
Ha valamilyen lexikális tudásra vagyok kíváncsi – Google…
Ha meg akarok oldani egy problémát… telefonos segítség? … Jelenleg semmi sem pótolja az emberi gondolkodást, még a sakkmestert legyÅ‘zÅ‘ szuperszámítógép sem, és IBM Watson sem.

Some Update: Food

Eredetileg ezt is az előző bejegyzéshez akartam írni, de az túl hosszúra sikeredett, ezért inkább két részre osztottam.
Twitteren érkezett ez a link: Kraft Confesses: “We Use Genetically Engineered Bovine Growth Hormone” amiben a mesterséges hormon kezelt tehéntejrÅ‘l írnak. Sajnos lassan javul a helyzet, pedig errÅ‘l már a 2003-as The Corporation filmben is beszéltek…

A legdühítőbb nem a hormon kezelt tej, vagy a Monsanto által előállított és hirdetett hormonkészítmény (és egyéb génkezelt szarok), hanem az a hatalmas erőfeszítés amit ennek az eltitkolására fordítanak.
Ott kezdődik hogy politikusokon keresztül olyan törvényeket hozattak, hogy ne legyen kötelező feltüntetni hogy génmódosított összetevőket tartalmaz az élelmiszer.
1/ A legtöbb vásárló meg se nézi mi van a csomagolásra írva, 2/ attól a vásárlótól is elveszik a tájékozódás jogát akit érdekelne hogy mit rak a testébe.
Most már ott tart a dolog, hogy ha valaki ráírja, hogy az ő terméke nem tartalmaz génkezelt összetevőket, nem hormonokkal kezelt tehenektől származik a tej, akkor azt beperelik. Are you fuking kidding me! Tehát most már a tényszerű igazság közlése is törvénytelen? Mi a f@sz folyik itt?!
Ez valahol ott kezdÅ‘dött amikor egy bírósággal kimondatta a Fox News TV csatorna, hogy szándékosan hazugság állítása hír csatornán nem törvénytelen. Köszönjük szépen, akasszátok fel magatokat…

A felügyelőbizottságba a saját embereiket állították, és a tanulmányokat elferdítették, meghamisították, vagy nem végeztek elég kimerítő kutatást ami már egy másik dolog. Ha ezt egy ember csinálja, akkor ezért már hanyagságból elkövetett kár okozásért már valószínűleg börtönbe zárták volna.
Amikor mások elÅ‘jöttek kutatási eredményekkel, amik bizonyították a káros hatásait, kapcsolatot bizonyos rák fajták kialakulásaival, az után is próbálták eladni terméküket, és ezeket a tanulmányokat elnyomni. Egy errÅ‘l készült Fox riportot meg is akadályoztak, és az újságírókat kirúgatták… Ez már szándékos emberi veszélyeztetés vagy még súlyosabb, és valószínűleg amit legjobb esetben is csak remélhetünk hogy betiltják ezt a mérget, de börtönbe, kártérítésre nem fog sor kerülni.
Ez a baj a szabad piacgazdasággal…

A másik “kedvenc” Monsanto-s történetem, hogy a génmódosított növényüket leszabadalmaztatták, ezután ha valaki ilyet vet és a termést felhasználva a saját magjait veti el, akkor megbüntetik. De ez még semmi, ha az egyik paraszt földjérÅ‘l a szél átfújja egy másik földjére (vagy a méhek beporzásnál átviszik a genetikai anyagot) akkor azt is beperelik, és a szerencsétlennek kell bíróságra járnia és megpróbálni bebizonyítani, hogy nem Å‘ lopta… és a végén mivel a hosszú pereskedés költségeit nem tudná állni meg kell egyeznie a szerencsétlennek a Monsanto-val… A helyett hogy a földműves perelné be a Monsanto-t, hogy az beszennyezte a földjét a génkezelt szarjaival!

Na itt van még egy link aztán megyek aludni…
http://www.responsibletechnology.org/

Javaslom még Food inc filmet megnézni, jó ha tudjuk mit eszünk…

Some Update: Korszellem

Zeitgeist: Moving Forward is out! Watch It!
http://zeitgeistmovie.com/
http://www.zeitgeistmovingforward.com/
Január óta elérhető, letölthető a 3. Korszellem film a fenti linkeken. Nézzétek meg!
Egyes részei már korábban is megtekinthetÅ‘k voltak, mint például az ipar folyamatos szemét termelési igényérÅ‘l. Vagyis az ipar azon szükségletérÅ‘l van szó, hogy az emberek folyamatosan fogyasszanak, és mindenbÅ‘l újat kelljen venni rövid idÅ‘n belül. Sok mérnöknek ma a feladata az “élettartam tervezés”, vagyis hogy egy bizonyos idÅ‘ után nagy bizonyossággal meghibásodjon használhatatlanná váljon a termék. És persze mindez úgy hogy a termékek nem újrahasznosíthatóságra vannak tervezve, tehát legtöbb esetben ezek mind mennek a szeméttelepre…
Közben fogynak a Föld nyersanyag készletei…

A Youtubeon nemrég láttam egy sorozatot aminek az egyik része a palackozott vizekről szól, hogy mennyivel többet fizetünk egy olyan termékért amit megkaphatnánk szinte ingyen a saját lakásunkban. Nem minden ásványvíz jobb mint a csapvíz. Sokkal több energiába kerül a szállítása (nekünk is, meg a kereskedelemnek is) és sokkal jobban megterheli a környezetet. (szállítás, csomagolás mind kőolaj fogyasztás)
És hol vannak a visszaváltható PET palackok, üvegek?…

A pénzt mint egyedi motivációs erÅ‘t a Korszellemben is megkérdÅ‘jelezik, mint az egyik RSA Animate videóban ‘Mi motivál minket’ vagy valami hasonló címmel.

Felmerül az emberi szabadság kontra szabad piac/kereskedelem kérdése is. Sokszor megtévesztÅ‘ az elnevezés, ha csak a szavakra koncentrálnak, és nem gondolkodunk el mit is jelentenek, mi zajlik a háttérben. A free market capitalism “játékban” részt vevÅ‘ cégek (vagyis minden non profit) folyamatosan versenyeznek a fogyasztókért, és felelÅ‘sséggel tartoznak a befektetÅ‘iknek, ami azt jelenti hogy kötelességük a lehetÅ‘ legtöbb pénzt megszerezni amit lehet. A profit maximalizálás folyamatában pedig nem szerepelnek erkölcsi, etikai kérdések, hogy vajon helyes-e valamit csinálni. Ha olcsóbb például a büntetést, vagy néhány per költségét kifizetni mint kijavítani a problémát, nem beszennyezni a környezetünket amiben élünk, akkor a játékszabályok szerint a vállalat azt fogja tenni. A vállalatok mint jogi személyek, egy pszichiátriai szempontok szerint egy pszichopatára hasonlít. [The Corporation]
Beszennyezik a levegÅ‘t, vizeinket, megmérgeznek minket… A tiszta levegÅ‘ben, vízben nincs pénz. A levegÅ‘, víz megtisztításában már igen. Ugyanígy az egészségben sincs. Ha valaki egészséges akkor nem kell fizetnie senkinek, egyetlen cég se profitál belÅ‘le. A betegségek kezelésében viszont rengeteg pénz van. megismétlem a kezelésében, és nem a gyógyításában! A gyógyszercégeknek az élet hosszig tartó kezelés hozza a legtöbb pénzt, és nem az ha egy hét alatt kigyógyítanak valamibÅ‘l. A környezet szennyezés pedig jelentÅ‘sen hozzájárul a krónikus betegségek kialakulásához… Az egészség megóvásból lehet egy kis hasznot húzni, de nem ez hozza a maximális profitot…
Sidenote: Már egy ideje problémát jelent hogy a vizeinkben szaporodnak a hormonok aminek egy része a fogamzásgátlók használatából ered, és ezek bekerülnek az ivóvízbe. Kutatók ezt tartják a növekvő meddőség egyik okának.

Tovább rontja a helyzetet hogy mint jogi személy egyre több jogot szereznek a cégek, miközben felelÅ‘sségük alig akad, számon-kérhetÅ‘ségük korlátozott. Sokszor több joguk is van mint a természetes személyeknek. Próbáljatok ti állami mentÅ‘csomagot kérni, vagy bizonyos pályázatokat megnyerni, adókedvezményeket kialkudni… [A The Daily show-ban csináltak is errÅ‘l egy részt]
Sajnos a cégek csak a rövid távú önös érdekeiket tartják szem elÅ‘tt, ez nem véletlen, nem csak az “Å‘” hibájuk, ez így van megtervezve. A társadalmi hatásokat, következményeket nem veszik, tudják figyelembe venni. Amikor a profit maximalizálás érdekében az embereket / munkavállalókat lecserélik robotokra (mert nem kell bért, egészségbiztosítást fizetni, nem lesz beteg, nem megy szülési szabadságra….), nem veszik figyelembe hogy emberek válnak munkanélkülivé, akik ezután nem tudják megfizetni hogy ilyen termékeket vegyenek. Ennek a határhelyzete ugyebár az amikor mindent robotok fognak gyártani, de akkor ki fogja megvenni azt amit gyártanak?
Az emberek rá vannak kényszerítve hogy dolgozzanak, azért hogy megélhessenek, és ahogy a termelésbe egyre kevesebb dolgozóra van szükség, új munkahelyeket kell feltalálni. (A modern kor rabszolgái) Az a gyanúm, hogy pont ezért van ez a sok bürokrácia, hogy (felesleges) munkával lássanak el embereket, csak azért hogy valahol dolgozhassanak. A másik, hogy ahogy a nagy üzletláncokat elnézem bÅ‘ven van élelmiszer ahhoz, hogy valószínűleg az egész Föld (de legalábbis Magyarország) lakosságát ellássuk alapvetÅ‘ élelmezés szükségletük szintjén. Folyamatosan járnak le a szabatossági idÅ‘k, és dobják ki, miközben az emberek éheznek…
A Nerdist Podcastban (valahol a 15. környékén) beszélgettek is arról, hogy néhány film stúdió olyan fiatal rendezÅ‘ket keres akiknek kevés pénzük van, és így a megélhetésük teljesen a munkájuktól függ. Ugyanis olyan embereket akarnak akiket jól tudnak irányítani, és magukhoz tudnak láncolni. És itt nem kifejezetten arról van szó, hogy olcsó munkaerÅ‘t akarnak. Az állásinterjú meg valahogy így megy: “Mennyire vagy elkeseredett? Eléggé nélkülözhetetlen a megélhetésedhez ez a munka hogy mindent megcsinálj amit akarunk?”

Amit még itt meg akartam említeni a paradox of choice könyv/elÅ‘adás, mi szerint a túl sok választási lehetÅ‘ség a túl nagy szabadság nem vezet jobb közérzethez, épp ellenkezÅ‘leg…