Nootebook vasarlasi utmutato

Szoval kene egy konnyu es nem tul draga notebook levelezesre.
Az hogy mi felel meg a celnak azt elsosorban az tudja megallapitani aki hasznalni fogja.
Mindenesetre itt van nehany tanacs amit az eddigi tapasztalataim alapjan szerintem erdemes megfontolni.

Akkumulator uzemido:
1/ Mindenki szeretne napokig mukodo laptopot toltes nelkul. Hat ez jelenleg meg ne fog menni. A megoldast az uzemenyag cella jelentene, mar keszulnek prototipusok…
2/ Foleg utazasnal, ha mar mobil internet is van jol johet az extra uzemido, de nem kell mindent alaszentelni. Egyreszt vannak autos szivargyujtorol mukodo tapegysegek amik athidalhatjak a nootebookunk massziv eneria ehseget. (persze nem alllo motor mellett.)
3/ A tapasztalat azt mutatja, hogy mar egy (-ket) ev utanis az akkumulator uzemideje az eredeti felere eshet. Ne legyen ez a fo szempont!

Kijelzo:
1/ Nem csak a meret szamit. Sokszor fontosabb a felbontas. Itt is az dont, hogy agybol akarunk filmetnezni rajta, vagy a kepernyotol tiz centire akarunk gepelni, vagy CAD programokat hasznalni. Illetve akarunk-e nagyitot is magunkkal hordani, szemuveget hasznalni (es hogy olvaso, tv nezo, progressiv szemuveget hasznalunk-e)
2/ Fenyero, lathatosag, latoszog, tukrozodes. Nezzuk meg jo alaposan kulonbozo fenyviszonyok mellett is a kijelzot mielott megvesszuk.(lehetoleg tobb keppel, alkalmazassal, tesztmintaval)
3/ fenyero beallitas, hattervilagitas kipapcsolas: mivel a notebookok kijelzoje egybe van epitve ezert nincs rajta kikapcsologomb mint a monitorokon altalaban. Viszont elofordulhat, hogy a gepet nem, csak a kijelzot akarjuk kikapcsolni. Ilenkor jol jon, ha van valami egyszeru mod a hattervilagitas kikapcsolasara. Az Acer Travelmate notebookomon pl. a billentyuzeten van egy gomb amivel ezt meg lehet tenni, es a hattervilagitas fenyerejet is lehet allitani. Igaz sajnos messze van attol a dinamikatol amit el tudnek kepzelni, de nagyon sokat szamit hogy este nem kell barnitanom a szemgolyoimat a kijelzovel, es nap kozben is lehet hasznalni (igaz kozvetlen napsutesnel mar akadnak problemak). Viszont talalkoztam mar notbookokkal ahol semmit sem lehet allitani, ilyen pl. anyam ceges HP gepe, amin hattervilagotas kikapcsolas gomb nincs, a fenyero allito gombok meg nem csinalnak semmit. Testverem Clevo gepen is mukodik, bar abban meg mar kijelzot kellett cserelni egyszer, mert tonkrement a hattervilagitas (egyebkent mukodik). So be warned!
4/ Pixelhibak: ez egy ilyen dolog, lesznek rajta, ha szerencsed van nem veszed eszre:)
5/ mechanikai strapabirosag: ne dobald, ne hajtogatsd, ne surolokefevel tisztitsd es lehetoleg keruld a nyomkodasat…. Amikor osszecsukod a notebookot figyelj oda, hogy ne legyen kozte semmi. Mindenfele tisztito vegyszert/kendot lehet kapni. Megnezheted a leirast, hogy mit irnak mibol van, mivel lehet tisztitani. En a sima nyal+alkohol+vattaban hiszek. (enzimek a makacs szennyezodesekre, alkohol meg az egyenletes tiszta feluletert) A legtobb sima ablaktisztito is jo szokott lenn, de nem art figyelni az osszetevokre.
Meg mielott el em felejtem, csak a biztonsag kedveert: Az itt leirtakbol eredo karokert semmilyen feleloseget nem vallalok!
most tobb men jut eszembe

Suly
1/ minel tobbet hordja maganal az ember annal fontosabb a sulya. Itt jegyeznem meg, hogy a suly es a tomeg nem ugyanaz! Ellentetben a notebook.hu-n leirtakkal a suly mertekegysege nem kg, hanem newton, es a nagysaga nem csak a tomegtol, hanem a gyorsulastol is fugg. Ha nagyon kis sulyu notebookot szeretnenk, akkor mennyunk ki az urbe nullgravitacios kornyezetbe…
2/ ha foldhozragadtak vagyunk akkor muszaj kis tomegu laptopban gondolkodni. Az hogy mennyi a kicsi az nem egy egzakt dolog. Itt figyelembe kell venni a felszereltseget es az arat is. Lehet profi es olcso gepet venni csillagaszati osszegert ami mar az urtechnologiahoz fejleszetett legujabb anyagokat es elektronikat hasznalja.
3/ PC tapegysegnel a kis tomeg gyanus, minosegi tapegysegben van angyag. A noteszgepeknel kicsit mas a helyzet, de egy adott technologiai szinten a minosegi felepitsnek (hutorendszer) meg kell fizetni az arat tomegben is. A kis fogyasztasu processzor, es videokartya nem csak az aramszamlan fog sporolni, hanem konnyebb kiepitest is lehetove tesz.

Zaj
1/ Mar reg volt az az ido amikor passziv hutobordakkal mentek a gepek. Sok eletero megoldas letezik a gep (processzor, videokartya, memoria, hdd) hutesere. Altalaban zajjal jranak (ventilator), ami akar jelentos is lehet ha nem forditott a gyarto kello idot/penzt a hutes kidolgozasara (kutatas/fejlesztes/teszteles). Mindenkepp halgassuk meg, hogy melegben (percekig leterhelt processzorral) milyen hangokat ad ki a gep.
2/ A nem memoria alapu a merevlemez akkor annak is van hangja.
3/ A PDA ebben a kategoriaban verhetetlen 🙂

CPU
1/ lehetoleg kis fogyasztasu mobil legyen. (kevesebb aram, ho, zaj, hosszabb uzemido)
2/ hogy AMD vagy intel (vagy valami mas) az valoszinuleg nem fog szamitani (en AMD parti vagyok, amiota az Intel P4-eken nem lehetett videot tomoriteni, mert elrontotta a szineket)
3/ 32 vagy 64 bit? a 64 bit latszik a jovonek, de jelenleg meg nem talalkoztam programmal, aminek ne lettvolna 32 bites valtozata is. szoval nagyabol mindegy.
4/ tobb processzor, tobb mag: ha osszesen egy web bongeszo ablakot nyitunk meg, akkor nem sok ertelme van a tobb magnak, egyebkent is legtobbszor a memoria szavszelesseg a kicsi, vagy a merevlemez, foleg hogy a hordozhato gepekben lassabbak mint az asztaliakban.

RAM
1/ felhasznalasi terulettol fugg, de szeritem az 1GB a minimum (ne 2x512MB legyen, hanem egyben)

HDD
1/ ha szeretnek filmeket, zenet magunkkal vinni hosszu utakra, akkor vehetunk nagyobbat, de egy mostanaban szokasos 80 GB-os boven eleg lehet
2/ BACKUP! Ha nem memoria alapu hattertarolonk van, hanem motorral, olvasofejjel meg mindenfelevel telerakott, akkor foleg hordozhato gepeknel kovetelmenu a biztonsagi mentes. Ezzel kapcsolatbon tobb vallasi iranyzat is letezik, en az USB-re dughato mobil rackes masodik HDD-t ajanlom. Ezt akar magunkkal is hordhatjuk es menet kozben is lementhetjuk adatainkat. Jo (kiegeszito) megoldas meg az USB memoria kulcs/pen drive (vagy ki hogy hivja). Egy jo minosegu, meg egy autokarambolt is kibirhat. Viszont az alapszabaly, hogy ne egy helyen taroljuk az adatainkat. laptopunkrol keszitsunk biztonsagi mentest asztali gepunkre, vagy egy olyan hordozhato vinyora, amit biztonsagba helyezunk valahol, es nem a notebookkal egyutt hordozzuk. Otthoni geprol is erdemes egy ilyenre lementeni az adatokat, amit mashol helyezunk biztonsagba. Igy meg abban a szerencsetlen esetben is ha eleg a lakasunk az adatainkrol (munka, konyveles…) lesz egy mentes.
3/ olyan HDD-t erdemes a gepbe rakni amire van 3 ev garancia. Ha fontos, hogy a gep keznel legyen akkor akar ket evente is mogfontolando a merevlemez csereje. Nem kell feltetlenul megvarni amig tonkremegy, es a harom ev garancia se garantalja, hogy nem fog elobb tonkremenni. (csak azt, hogy kapunk egy ujat, de a tarolt adatokra nincs garancia)
4/ adatmentes: igen, ez mar volt. Ha csak kenyelmi eszkoz a gepunk, nem tarolunk rajta (fontos) adatokat, akkor kihagyhato a mentes, (csak majd nem csodalkozzunk….)

grafikus kartya
1/ kinek mi tetszik, en ATI parti vagyok
2/ ha nem akarunk modern jatekokkal jatszani (es windows 2018-at telepiteni) akkor a teljesitmeny, memoria meret nem szamit, nekunk valoszinuleg eleg lesz. Ugyanez vonatkozik a DAC-ra altalanos felbontasokra az analog kimeneten.
3/ kimenetek: ha szeretnenk eloadasokat vetiteni projektorral, vagy kulso monitort, plazma TV-t csatlakoztatni, akkor feltetlen nezzuk meg milyen kimenete van a gepnek. A valasztek egyre szelesebb: 15 Pin DSUB RGB analog VGA, DVI (analog+digitalis vagy csak digitalis), HDMI x.x, kompozit, svideo. Az jovobeli LCD monitorokon lehet hogy mar nem lesz analog bemenet, de ma ez a legbiztosabb, legelterjedtebb. DVI es HDMI bemenetet regebbi monitorokan, projektorokon nem fogunk talalni. Regebbi TVken nincs szamitogepes bemenet, ezekre csak kompozit vagy S-video kimeneten keresztul tudunk kepet varazsolni. Az legtobb notbookon van VGA csati.

interfacek
1/ LAN, WLAN, bluetooth mar szokott lenni
2/ soros, parhuzamos port mar nem szokott lennni
3/ USB port is a must have!
4/ minden egyeb izles kerdese

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.